Kuchnia bezpieczna dla dziecka

Kuchnia to jedno z pomieszczeń, które powodują dosyć dużo zagrożeń dla malucha. Przede wszystkim znajduje się tutaj dużo gniazdek elektrycznych, a także niebezpiecznych urządzeń.

Jak urządzić kuchnię, żeby była bezpieczna? Przede wszystkim przedmioty i narzędzia, które mogą być niebezpieczne dla ciekawskiego malucha, trzeba w miarę możliwości umieścić poza jego zasięgiem, to znaczy na przykład w wysoko zawieszonych szafkach. W czasie gotowania trzeba uważać, żeby dziecko nie kręciło się w pobliżu. Czasem wystarczy stracić malucha na kilka chwil z oczu, a sięgnie po rzeczy, które mogą być niebezpieczne. Oczywiście dużym ryzykiem jest także to, że dziecko może się oparzyć. Na pewno niemożliwe jest uniknięcie wysokich temperatur w czasie gotowania i pieczenia, ale wszystkie gorące garnki i patelnie lepiej trzymać z dala od dzieci.

Na pewno warto również porozmawiać z dzieckiem na temat wszystkich niebezpieczeństw i zagrożeń, które czekają na niego w kuchni. Należy wytłumaczyć maluchowi, że niektóre rzeczy, które znajdują się w tym pomieszczeniu są na przykład bardzo gorące i jeśli ich dotknie sprawią mu ból. Niestety niektóre ciekawskie dzieci i tak prawdopodobnie zlekceważą takie ostrzeżenia. Warto jednak pamiętać, że czasem trzeba się samemu sparzyć, żeby się czegoś nauczyć. Nie zmienia to oczywiście faktu, że to przede wszystkim na rodzicach leży odpowiedzialność za bezpieczeństwo malucha.