Lalki dla dziewczynek, samochody dla chłopców?

Tradycyjnie dziewczynki bawią się lalkami, a chłopcy wybierają samochody. Coraz częściej jednak słyszy się głosy, które kwestionują taki podział i uważają go za sztuczny. Czy rzeczywiście trzeba kupować inne zabawki dzieciom w zależności od ich płci?

Na pewno obalono już wiele mitów i stereotypów na temat kobiet i mężczyzn. Jednocześnie nie da się ukryć, że cały czas inaczej wychowujemy chłopców i dziewczynki, na przykład kupujemy im inne zabawki. Tradycyjnym prezentem dla dziewczynki jest oczywiście lalka, na przykład Barbie. W przypadku chłopców najczęściej stawia się na bardziej techniczne produkty, takie jak samochody i roboty. Na pewno istnieją także zabawki, które są bardziej unisex takie jak klocki. Czy jest sens w stosowaniu takiego podziału? Czy stanie się coś złego jeśli to chłopiec dostanie w prezencie lalkę, a dziewczynka robota?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się tak naprawdę dosyć prosta. Wystarczy kupować takie zabawki, jakie podobają się dziecku i którymi chce się bawić. W końcu w przypadku takich prezentów chodzi głównie o przyjemność dziecka i jego dobrą zabawę. Jeśli dziewczynka marzy o lalce Barbie ubranej na różowo, nic złego się nie stanie, jeśli taką lalkę dostanie. Podobnie jest w przypadku chłopców, którzy mogą marzyć o zabawie zabawkami udającymi różne maszyny.