Materac dla dziecka – jak wybrać?

Sen ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Ważne jest nie tylko ile śpimy, ale także na czym. Dotyczy to również dzieci. Na co zwracać uwagę przy wyborze materaca dla najmłodszych członków rodziny?

W przypadku dzieci najlepiej sprawdzają się materace dosyć twarde. Warto pamiętać, że dzieci szybko rosną, a ich układ ruchowy jest narażony na rozwój różnych wad. Materac powinien więc przede wszystkim zapewniać odpowiednie oparcie dla kręgosłupa. Bardzo ważna jest także higiena i prawidłowe dbanie o czystość. Dobrym rozwiązaniem jest pokrowiec zakładany na materac. Taki pokrowiec można ściągnąć i wyprać w pralce, usuwając zabrudzenia i kurz. Warto robić to jak najczęściej, więc najlepszy będzie solidny pokrowiec zrobiony z trwałego materiału, który dobrze zniesie intensywne czyszczenie. Na rynku dostępne są także specjalne nieprzemakalne nakładki, które ochronią materac przed różnymi nocnymi wypadkami, które mogą przydarzać się młodszym dzieciom.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na materac małego alergika. Niestety jest to miejsce, gdzie lubią gromadzić się roztocza. Z tego powodu materac trzeba możliwie często wietrzyć, a także odkurzać. Czynności te trzeba powtarzać systematycznie, na przykład raz w tygodniu. Oczywiście po pewnym czasie konieczne może być również wymienienie materaca na nowy.