Na grzyby z dzieckiem

Wspólna wyprawa na grzyby może być świetnym sposobem na wspólne spędzenie wolnego czasu. Cały dzień w lesie może okazać się dużą atrakcją dla dzieci, zwłaszcza jeśli na co dzień nie mają bliskiego kontaktu z naturą.

Oczywiście do wspólnego zbierania grzybów trzeba się odpowiednio przygotować. Konieczne będzie wygodne ubranie, które nie będzie ograniczało swobody ruchów. Warto zaopatrzyć się w różne środki na komary, a także na kleszcze. Po powrocie z lasu trzeba koniecznie dokładnie obejrzeć dziecko i sprawdzić, czy nie ma na sobie tych groźnych pasożytów. Warto pamiętać, że czym szybciej usuniemy kleszcza, tym lepiej. Jeśli wybieramy się z dzieckiem po raz pierwszy do lasu, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Dziecko musi wiedzieć, że nie może na przykład jeść przypadkowych owoców, ani na przykład próbować grzybów. Dziecko nie może się także zbytnio oddalać, żeby nie zgubiło się w zaroślach i nie straciło rodziców z oczu.

Wspólna wyprawa na grzyby to także doskonała okazja, żeby zapoznać dziecko z gatunkami grzybów i pokazać mu, które z nich są jadalne, a których lepiej nie zbierać. Czym wcześniej zaczniemy taką naukę tym lepiej. Warto także pokazać maluchowi jak prawidłowo zbierać grzyby, żeby nie uszkodzić grzybni, to znaczy, że należy je wykręcać, a nie na przykład obcinać nożem.