Najlepsze zabawy dla dzieci na świeżym powietrzu

Nie ma nic lepszego dla zdrowia i samopoczucia dziecka jak ciekawa zabawa na świeżym powietrzu, szczególnie wiosną, latem i wczesną jesienią, kiedy pogoda sprzyja podwórkowym zabawom. Ruch na świeżym powietrzu świetnie rozwija również wiele umiejętności u dziecka. Niestety, mamy takie czasy, że dziecko woli siedzieć w domu niż bawić się na zewnątrz. Maluchy po prostu bardzo często poza domem… się nudzą. Dlatego aby zachęcić swoje pociechy do większego ruchu można zaproponować im kilka bardzo ciekawych i wciągających zabaw, dzięki czemu będą wolały spędzać czas na zewnątrz a nie w domu. Oto najciekawsze zabawy podwórkowe dla dzieci.
1. Rodzinny piknik w parku i na łące.
2. Jeszcze kilkanaście lat temu hitem zabaw podwórkowych było organizowanie wyścigów ślimaków.
3. Błoto. Dzieci uwielbiają się brudzić.
4. Łapanie motyli siatką. Nawet jeśli takowej w domu nie mamy, zawsze można zrobić to samodzielnie, znajdując instrukcję wykonania w internecie.
5. Dzieci, szczególnie te młodsze uwielbiają wyprawy na wieś, gdzie mogą zjeść jabłko prosto z sadu czy wypić świeżego mleka od krowy. Nawet gdy rodzice nie mają rodziny, do której mogliby się udać na taką wycieczkę, z całą pewnością w okolicy uda się znaleźć nie jedno bardzo ciekawe gospodarstwo agroturystyczne.
6. Klasy. Gra już jest co prawda ”niemodna” jednak warto zainteresować nią dziecko, które zarazi nią swoich rówieśników, miło spędzając z nimi czas na podwórku.
7. Jeśli nie boimy się przeziębień, każde dziecko z ogromną przyjemnością wyjdzie w kaloszach i płaszczu przeciwdeszczowym na ciepły, mokry spacer.
8. Wycieczka na kajaki, łódki lub po prostu zwyczajna jazda rowerem np. po lesie. A później piknik na pobliskiej polanie.
9. Dziewczynki lubią czuć się jak księżniczki. Może warto zaciekawić i nauczyć córkę sztuki plecenia wianków? Rozbudzi to również jej wyobraźnię, gdy będzie musiała dopierać najlepsze do swojego wianuszka kwiatuszki.
10. Ognisko. W gronie rodzinnym, lub najlepszych kompanów do zabawy. Dziecko otrzyma wspomnienia na długi czas.
11. Zakopywanie się w piasku na plaży.
12. Wycie do księżyca. Być może wyda się to nieco dziwne, ale dzieciaki naprawdę to uwielbiają i dostarcza im to wielu radości.
13. Biwak w namiocie. Oczywiście w przypadku młodszych dzieci pod nadzorem osób starszych. Wrażenia dla maluchów z całą pewnością będą niezapomniane. A co jeśli nie mamy możliwości zorganizowania takiego mini biwaku na własnym podwórku? Cóż równie dobrze nada się do tego…balkon.
14. A może ryby z tatą albo dziadkiem? Przyjemne z pożytecznym, wiele dzieci uwielbia co raz uczyć się i próbować nowych rzeczy, świetnie się przy tym bawią.
15. Puszczanie kaczek na wodzie z kamieni.
16. Fajnie jest zakopać najważniejsze zdaniem maluchów skarby. Potem, kiedy za kilka czy kilkanaście lat je odkopią będą miały piękne wspomnienia.
17. Nie można ochronić dzieci przed wszystkim. dlatego warto czasem pozwolić pozjadać im owoce prosto z krzaczka. Ku zgrozy rodziców bez umycia. Nie zaszkodzi im to zbyt mocno, a przynajmniej będą zadowolone. Dla większego spokoju własnego warto wskazywać pociechom te krzaki owocowe ze sprawdzonych ogrodów.
18. Malowanie kredą po chodniku. To zabawa już od kilkudziesięciu lat ciesząca się niesłabnąca popularnością wśród dzieci.
19. Sadzenie i opieka nad wybraną roślinką. Wielu rodziców będzie zaskoczonych tym z jak wielkim zaangażowaniem dziecko będzie wykonywało wszystkie czynności pielęgnacyjne przy swojej ukochanej roślince.
20. Układanie konstrukcji z niewielkich kamyczków.