Najważniejsze błędy w odżywianiu dzieci

Prawidłowe odżywianie się to duże wyzwanie, zwłaszcza w czasach, w których czeka na nas tak wiele pokus. Jeszcze trudnej jest dzieciom, które mają mniejszą niż dorośli możliwość kontrolowania swojego apetytu.

Na szczęście metabolizmy dzieci z reguły są lepsze, dlatego na przykład lepiej radzą sobie ze słodyczami. Co oczywiście nie oznacza, że mogą jeść wszystko na co mają ochotę w dowolnych ilościach. Przede wszystkim warto pamiętać, że nie należy traktować jedzenia jako nagrody. Dużym błędem jest nagradzanie dzieci słodyczami lub wyjściami do restauracji typu fast-food. Jest to prosty sposób na wyrobienie w dziecku bardzo niezdrowych nawyków żywieniowych, ponieważ nauczy malucha, że niektóre rodzaje jedzenia związane są z pozytywnymi emocjami. Kiedy dziecko będzie czuło się smutne i nieszczęśliwe, sięgnie po batonik, żeby poczuć się lepiej.

Błędem jest także wmuszanie jedzenia w dzieci. Jeszcze się nie zdarzyło, żeby jakieś dziecko umarło z głodu, kiedy lodówka w domu była pełna. Dziecko zawsze powinno być na lekkim deficycie kalorycznym, dlatego w żadnym przypadku nie należy go przekarmiać. Podawanie dziecku zbyt dużych porcji spowoduje jedynie rozciągnięcie żołądka i niezdrowe przyzwyczajenia dotyczące sposobu odżywiania się, które później zostaną przeniesione na dorosłe życie.