Niezdrowe przekąski – jak się ich pozbyć?

Praktycznie każde dziecko lubi różnego rodzaju niezdrowe przekąski, które zwierają duże ilości cukru, tłuszczu lub soli. Nie da się ukryć, że takie jedzenie jest bardzo niezdrowe i niekorzystnie wpływa na organizm dziecka.

Jak przekonać dziecko, że nie powinno jeść cukierków i czipsów? Właściwie jest to walka z wiatrakami, ponieważ maluch i tak będzie chciał jeść tego typu produkty. Warto też pamiętać, że dzieci mają dużo większe problemy niż dorośli z kontrolowaniem swoich impulsów. Trzeba też brać pod uwagę, że umiarkowane ilości takich przekąsek nie będą tak naprawdę bardzo szkodliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest przede wszystkim wyrabianie w dziecku zdrowych nawyków dotyczących żywienia. Słodycze, czipsy, czy chrupki to jedzenie, po które można sięgać od czasu do czasu dla przyjemności, jednak na co dzień należy jeść przede wszystkim zdrowo.

Poważnym błędem jest wykorzystywanie takiego jedzenia jako nagrody. Powinniśmy ustalić, kiedy dziecko może jeść słodycze, na przykład tylko po posiłku i nie codziennie, a następnie trzymać się takich zasad. Jeśli zaczniemy wykorzystywać słodycze do nagradzania dziecka, wyrobimy w nim niezdrowe skojarzenie między słodkościami, a uczuciem bycia docenianym i znajdowaniem się w centrum uwagi. Jedzenie nie powinno służyć jako nagroda ani kara.