Niska samoocena u dziecka

Dziecko może mieć niską samoocenę z wielu różnych powodów. Niezależnie od przyczyny, jest to bardzo niebezpieczne. Łatwo zlekceważyć ten problem, ale niskie poczucie własnej wartości będzie znacznie utrudniało dziecku życie.

Dzieci z niską samooceną gorzej radzą sobie w szkole, mają niższe oceny, a także problemy w relacjach z rówieśnikami. W jaki sposób pomóc dziecku, które ma taki problem? Na pewno nie można go za bardzo krytykować, ponieważ i tak jest prawdopodobnie bardzo krytyczne w stosunku do siebie. Warto zwrócić uwagę na jego mocne strony, zainteresowania, talentu lub uzdolnienia i pomóc w ich rozwijaniu. Być może warto zastanowić się nad zapisaniem dziecka na zajęcia, które pomogą mu w rozwinięciu zdolności i zainteresowań i gdzie będzie mogło zabłysnąć wśród rówieśników.

Jeśli dziecko jest nieśmiałe, warto pomóc mu w zawieraniu znajomości z rówieśnikami. W tym celu możemy podpowiedzieć maluchowi jak się zachować, żeby zdobyć więcej sympatii. Dobrym pomysłem może być urządzenie jakiegoś przyjęcia dla dzieci, na przykład urodzinowego. Jest to świetna okazja dla dzieci do interakcji poza szkołą, w dużo bardziej swobodnej atmosferze. Warto wiedzieć, że kontakty z rówieśnikami są bardzo ważne w życiu dziecka, dlatego nie można ich lekceważyć i warto pomóc dziecku w nawiązywaniu przyjaźni.