Nocnik – kiedy powinien zastąpić pieluchy?

Przejście z korzystania z pieluch na nocnik to ważna chwila w życiu dziecka. Kiedy przychodzi właściwy moment, żeby zrezygnować z pieluch?

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, że przymus raczej nie sprawdzi się w tej sytuacji. Dziecko musi osiągnąć odpowiedni stopień dojrzałości, zanim będzie w stanie opanować trudną sztukę korzystania z nocnika. Warto pamiętać, że jest to duże wyzwanie dla malucha, który nie ma jeszcze pełnej kontroli nad własnym organizmem. Większość dzieci jest gotowa do korzystania z nocnika na przełomie drugiego i trzeciego roku życia. Dziecko trzeba powoli oswajać z nocnikiem, co może mieć na przykład formę zabawy. W tym celu wykorzystujemy misia lub lalkę i na przykładzie zabawki pokazujemy maluchowi, jak powinien się zachować. Jeśli wymusimy korzystanie z nocnika zbyt szybko i w sposób nieodpowiedni osiągniemy tylko tyle, że zrazimy dziecko i utrudnimy niepotrzebnie cały proces.

Dziecko powinno być na tyle rozwinięte, że jest w stanie samo zauważyć, że ma pełen pęcherz. Powinno rozumieć, co oznacza to uczucie oraz jak powinno zachować się w takiej sytuacji. Musi mieć także umiejętność zapanowania nad sobą, dopóki nie da rady dość do nocnika. Na początku może mu to sprawiać dosyć duże trudności, dlatego warto uzbroić się w dosyć dużą dozę cierpliwości.