Objawy, które wskazują na chorobę u dziecka

Często objawy choroby u dziecka są dosyć oczywiste i trudno je przegapić. Pojawia się katar, kaszel i podwyższona temperatura, co oznacza, że maluch nie powinien iść do szkoły lub przedszkola. Bywa jednak, że w przypadku niektórych chorób objawy są znacznie mniej widoczne. Na co zwracać uwagę, żeby zauważyć, że coś jest nie tak?

Na pewno warto obserwować zachowanie dziecka. Jeśli nagle straciło energię, stało się osowiałe i śpiące możemy podejrzewać, że coś jest nie tak z jego zdrowiem. Niepokój powinny budzić także problemy z koncentracją i pogorszenie wyników w nauce. Przyczyny takich problemów nie muszą być bardzo poważne i mogą być stosunkowo proste do usunięcia, dlatego na pewno nie należy panikować. Osłabienie, zmęczenie i problemy z koncentracją mogą być na przykład spowodowane niedoborami żelaza i rozwijającą się anemią. Dlatego należy przede wszystkim udać się do lekarza i wykonać wszystkie podstawowe badania, żeby sprawdzić co tak naprawdę dzieje się z naszym dzieckiem.

Oczywiście jeśli maluch cały czas jest senny i pochmurny, może być po prostu zmęczony. Warto sprawdzić, czy nie jest przeciążony obowiązkami szkolnymi i domowymi. Być może można zrezygnować z części zajęć poza szkolnych i dać dziecku więcej czasu na swobodną zabawę lub odpoczynek, dzięki czemu zregeneruje siły.