Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty to oczywiście źródło bardzo dużego stresu dla każdego dziecka. Jednocześnie z wizytą nie można za bardzo zwlekać, ponieważ może mieć to bardzo niekorzystny wpływ na zęby dziecka.

W jaki sposób przygotować się do takiej wizyty? Przede wszystkim warto wybrać odpowiedni gabinet, który będzie przyjazny dzieciom. Na szczęście obecnie takie gabinety działają praktycznie w każdym mieście. Ważna jest przyjemne atmosfera, która panuje w tym miejscu i dzięki której dziecko nie będzie się niepotrzebnie denerwować. Warto także wcześniej porozmawiać o tym, co ma się wydarzyć, na przykład powiedzieć dziecku jak dokładnie będzie przebiegać wizyta, co zrobi lekarz i że nie ma się czego bać.

Systematyczne kontrole u dentysty mają bardzo duże znaczenie. Kiedyś panowało przekonanie, że nie ma sensu za bardzo dbać o zęby mleczne, które przecież i tak wypadną. Teraz wiadomo na przykład, że próchnica może przenosić się z mleczaków na zęby stałe. Z drugiej strony zębów mlecznych nie należy również zbyt wcześnie wyrywać, ponieważ będzie miało to niekorzystny wpływ na zgryz dziecka i doprowadzi do jego zniekształcenia. Dlatego już od najmłodszych lat trzeba przykładać dużą wagę do dbania o prawidłową higienę jamy ustnej u dziec, w tym do właściwego i systematycznego czyszczenia ząbków.