Pierwsze wakacje bez rodziców

Wyjazd na wakacje bez rodziców wymaga od dziecka odpowiedniego poziomu dojrzałości. Jeśli wysyłamy dziecko na obóz lub kolonie powinniśmy także upewnić się, czy będzie miało ono odpowiednich opiekunów oraz czy będzie przebywać we właściwych warunkach.

Niestety od czasu do czasu słyszy się w mediach różne skandaliczne historie o niewłaściwym zachowaniu opiekunów kolonijnych, a także o dzieciach mieszkających na obozie w bardzo złych warunkach. Trzeba się pogodzić z tym, że nawet jeśli bardzo dobrze sprawdzimy organizatora takiego wyjazdu, może i tak dojść do różnych nadużyć. Dlatego dziecko powinno wiedzieć jakich warunków i jakiego traktowania się spodziewać, a także w jaki sposób skontaktować się z rodzicami i poinformować ich o ewentualnych nadużyciach.

Jeśli dziecko ma samodzielnie jechać na wakacje, na przykład kolonię lub obóz, powinno posiadać określone umiejętności, na przykład musi wiedzieć jak dysponować pieniędzmi, co zrobić, jeśli zostanie zaczepione przez obcą osobę lub jeśli się zgubi. Dobre kolonie mogą być dla dziecka okazją do świetnej zabawy, a także do spędzania czasu z rówieśnikami oraz do nawiązania nowych znajomości. Dlatego nie warto za bardzo obawiać się wysłania dziecka samego na taki wyjazd. Na pewno będzie to bardzo ważna lekcja samodzielności, która przyda mu się w życiu.