Pierwszy wyjazd na kolonie

Letni wyjazd na kolonie to dla dziecka doskonała okazja do spędzenia wakacji za miastem w towarzystwie rówieśników. Różnego rodzaju letnie obozy i kolonie to dla wielu dzieci atrakcyjny sposób na wakacje poza domem. Jak przygotować malucha do pierwszego wyjazdu tego typu?

Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie w jakim wieku właściwe dziecko jest gotowe do tego, żeby wyjechać samodzielnie na kolonie? Wielu rodziców obawia się, że ich dziecko nie jest jeszcze gotowe do takiego wyzwania. Oczywiście jest to do pewnego stopnia indywidualne, trzeba po prostu ocenić jaki stopień dojrzałości i samodzielności osiągnęło już nasze dziecko, na przykład do jakiego stopnia będzie ono sobie w stanie poradzić z różnymi problemami, jakie są jego relacje z rówieśnikami oraz wychowawcami.

Jeśli uznamy, że nasze dziecko jest gotowe, należy je odpowiednio spakować. Maluch będzie potrzebował przede wszystkim ubrań. Nie można przesadzać z pakowaniem wszystkim rzeczy, ale na pewno dziecko musi być przygotowane na zmiany pogody. Przyda się kurtka przeciwdeszczowa i solidne obuwie sportowe, które sprawdzi się również w przypadku bardziej niekorzystnej pogody. Zanim dziecko wyjedzie warto także dowiedzieć się, jakie wymagania obowiązują w przypadku kontaktu z rodzicami, na przykład czy maluch będzie mógł używać telefonu komórkowego.