Pies – dobry prezent dla dziecka?

Co zrobić, jeśli dziecko poprosi o psa? Odmówić, czy zgodzić się na zakup zwierzaka? Wielu rodziców staje przed takim dylematem i tak naprawdę nie ma jednoznaczniej odpowiedzi.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zakup psa lub zaadoptowanie zwierzaka ze schroniska, to bardzo odpowiedzialna decyzja. Warto zdawać sobie z tego sprawę, a także uświadomić dziecko. Posiadanie psa będzie związane z dodatkowymi obowiązkami. Część z nich z konieczności spadnie na dorosłych, jednak dziecko powinno być również zaangażowane nad opiekę nad pupilem. Warto więc uświadomić dziecku, że posiadanie psa to nie tylko zabawa, ale także odpowiedzialność.

Kiedy maluch będzie gotowy na własnego zwierzaka? To oczywiście trzeba zawsze ocenić indywidualnie. Być może dobrym pomysłem będzie kupienie na początek mniejszego pupila, który nie wymaga tak dużo uwagi, na przykład chomika. W ten sposób sprawdzimy, czy dziecko poradzi sobie z systematycznymi obowiązkami takimi jak karmienie i sprzątanie klatki. Jeśli maluch przejdzie ten test, będzie można pomyśleć o kupieniu lub przygarnięciu psa. Oczywiście dziecku trzeba będzie wytłumaczyć w jaki sposób musi zajmować się psem, dlatego sami musimy również poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie. Możemy także zabierać dziecko ze sobą w czasie wizyt u weterynarza, dzięki czemu dowie się więcej o zwierzętach.