Prawidłowa masa ciała u dziecka

Nadwaga to problem, który coraz częściej dotyka także dzieci. Z jednej strony warto zatroszczyć się o zdrowie dziecka, z drugiej nie można popadać w obsesję. Warto pamiętać, że media wywierają bardzo dużą presję na wygląd, zwłaszcza w przypadku dziewczynek.

W jaki sposób określić, czy nasze dziecko nie ma nadwagi? Najlepiej zapytać o to lekarza w czasie wizyty kontrolnej. Trzeba pamiętać, że prawidłową wagę dla dzieci określa się w inny sposób niż u dorosłych. Wynika to z tego, że dzieci przechodzą intensywny rozwój, co wpływa na ilość tkanki tłuszczowej w ich organizmie. Prawidłowy stosunek wagi do wzrostu będzie więc różnił się w dużym stopniu u dzieci kilkuletnich i u nastolatków, a także u chłopców i dziewczynek.

Prawidłową wagę u dzieci określa się na podstawie tak zwanych siatek centylowych. Jeśli okaże się, że wynik przekracza normę, warto przeprowadzić dodatkowe testy. Na pewno nie należy także panikować, ani obwiniać dziecka o to, że waży za dużo. Trzeba pamiętać, że to rodzice ponoszą odpowiedzialność za wyrabianie w dziecku zdrowych nawyków żywieniowych. Jeśli dziecko ma nadwagę, należy przede wszystkim skłonić je do bardziej aktywnego spędzania czasu oraz ograniczyć słodycze. Nie można wywierać zbyt dużej presji na utratę wagi, ponieważ może to doprowadzić do skutków odwrotnych od zamierzonych.