Presja rówieśników – jak pomóc dziecku?

Dorastające dziecko zwraca bardzo dużą uwagę na opinię rówieśników na temat swojej osoby. Niestety ten fakt może mieć bardzo negatywne działanie wychowawcze. Wiadomo oczywiście, że wpływ rówieśników może być bardzo negatywny, na przykład prowadzi do podejmowania różnych niezbyt rozsądnych decyzji. W jaki sposób pomóc dziecku, żeby uchronić je przed tego typu sytuacjami?

Przede wszystkim warto pamiętać, że jako rodzice możemy bardzo dużo zrobić, żeby zminimalizować działanie presji ze strony rówieśników. Podstawą powinno być przede wszystkim budowanie wysokiej samooceny u dziecka, dzięki czemu będzie ono w mniejszym stopniu uzależnione od tego, co myślą inne dzieci. Niestety niektórzy rodzice popełniają podstawowy błąd w tym zakresie i są zbyt krytyczni w stosunku do dziecka, wytykając wszystkie błędy i nie doceniając osiągnięć. W takiej sytuacji trudno się dziwić, że maluch będzie się dużo bardziej troszczy o to, żeby wypaść pozytywnie w oczach rówieśników i im zaimponować.

Jeśli pojawią się poważne problemy w tym zakresie, warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy psychologa. Niestety nie z każdą sytuacją poradzimy sobie we własnym zakresie, zwłaszcza jeśli nasze relacje z dzieckiem nie są zbyt dobre i nie słucha ono naszych rad. Warto także włączyć w takie działania nauczycieli.