Problemy w nauce – co robić?

Problemy w nauce mogą wynikać z bardzo wielu różnych przyczyn. Kiedy dziecko zaczyna przynosić coraz gorsze stopnie warto przede wszystkim zastanowić się, co jest powodem tej sytuacji.

Bardzo często kłopoty w nauce są spowodowane zaległościami w przyswajaniu materiału. Ma to duże znaczenie na przykład w przypadku matematyki. Do dlatego wiele dzieci ma problemy z królową nauk – wystarczy, że nie zrozumieją któregoś z podstawowych zagadnień, a później będą miały problemy ze zrozumieniem kolejnych lekcji. Jeśli przyczyną kłopotów są zaległości najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się korepetycje. Niestety czasem problemy mogą sięgać głębiej. Dziecko może przynosić gorsze stopnie na przykład z powodu dysleksji. Takie zaburzenia powinny zostać zdiagnozowane przez specjalistę, który również doradzi, co robić i jak pomóc dziecku w nauce.

Jeśli stopnie dziecka cały czas się pogarszają, warto zapytać je także o sytuację w szkole, na przykład jego relacje z rówieśnikami i nauczycielami. Warto się zastanowić, czy dziecko nie przeszło w ostatnim czasie jakiś trudnych lub wyjątkowo nieprzyjemnych sytuacji. W niektórych przypadkach dobrym pomysłem może być skorzystanie z porady udzielonej przez psychologa dziecięcego. Na pewno nie należy winić dziecka i z góry zakładać, że jest po prostu leniwe.