Przedszkole – okres adaptacyjny

Pójście do przedszkola to bardzo duża zmiana w życiu dziecka. Zamiast spędzać czas w domu pod opieką dorosłych osób, które zna, będzie musiało teraz zostać pod opieką pań wychowawczyń, otoczone przez rówieśników, których nigdy wcześniej nie spotkało. Trudno się dziwić, że jest to dla malucha duży stres.

Co można zrobić, żeby pomóc dziecku? Przede wszystkim warto wybrać dobre przedszkole, w którym panuje przyjemna atmosfera. Niestety nie można tego powiedzieć o każdej placówce tego typu. Innym rozwiązaniem jest również spędzenie kilku godzin na samym początku w przedszkolu razem z dzieckiem zanim będzie mogło się oswoić z panującą tam atmosferą. Należy upewnić się, że dziecko rozumie i zna wszystkie zasady obowiązujące w przedszkolu, a także rozumie jak nawiązywać poprawne relacje ze swoimi rówieśnikami.

A co jeśli dziecko nie chce chodzić do przedszkola i nie możemy go do tego przekonać? Przede wszystkim przyczyną takiej sytuacji może być nuda. Mało urozmaicone zajęcia w przedszkolu sprawią, że dziecko po prostu nie będzie chciało tam chodzić. Po drugie inną przyczyną mogą być kiepskie relacje z innymi rówieśnikami. Aby je poprawić można zaprosić niektóre dzieci do domu, na przykład na przyjęcie urodzinowe, co pozwoli im pobawić się w swobodniejszej atmosferze, nie ograniczonej rygorami przedszkola.