Przyczyny nadwagi u dzieci

Nadwaga to problem, który coraz częściej dotyczy dzieci, a nawet przedszkolaków. Jakie są przyczyny nadwagi w tak wczesnym wieku? Oczywiście przede wszystkim są to błędy żywieniowe popełniane głównie przez rodziców.

Wielu osobom nadal się wydaje, że zdrowe dziecko powinno dużo jeść i musi mieć okrągłe, rumiane policzki. Jeśli dziecko jest bardzo szczupłe i nie ma dużego apetytu będzie postrzegane jako mało zdrowe. Oczywiście w wielu przypadkach jest to błędne myślenie. Przede wszystkim określanie, czy dziecko ma prawidłową masę ciała to zadanie dla lekarza. To lekarz musi zadecydować, czy dziecko wymaga odchudzenia, czy może powinno więcej jeść. Niedowaga u dzieci jest zazwyczaj związana z konkretnymi problemami zdrowotnymi, przede wszystkim z poważną chorobą. Dlatego jeśli maluch rzeczywiście ma niedowagę, należy przede wszystkim znaleźć jej przyczynę, a nie zmuszać dziecko do jedzenia, kiedy nie ma apetytu. Oczywiście dużym problemem jest także stosowanie słodyczy jako nagrody, co wyrabia w dzieciach złe nawyki.

Kolejną przyczyną nadwagi wśród dzieci jest bardzo bierny styl życia. Niestety dzieci biorą przykład z dorosłych i coraz częściej spędzają wolny czas wpatrzone w ekrany telewizorów i monitory komputerów. Nie da się ukryć, że często są do tego przyzwyczajane przez rodziców.