Przydomowy plac zabaw dla dzieci

Piękny plac zabaw w przydomowym ogródku to marzenie wielu dzieci, które uwielbiają wolny czas spędzać na zabawie na świeżym powietrzu. Odrobina fantazji wystarczy, aby w swoim ogrodzie zrobić wymarzony plac zabaw dla każdego malucha. I to za rozsądne pieniądze. W pierwszej kolejności należy wybrać najlepsze, naszym zdaniem miejsce gdzie rozpoczniemy konstruowanie naszego dzieła. O ile w dość dużych ogrodach nie będzie z tym najmniejszego problemu, o tyle w tych nieco mniejszych, znalezienie odpowiedniej wolnej przestrzeni może nieść ze sobą nieco więcej wysiłku. W miarę możliwość dobrze by było, gdyby miejsce to było częściowo zacienione i położone jak najdalej od ewentualnych zbiorników wodnych. Trujące rośliny, ozdobne skalniaki czy elementy różnych instalacji również nie będą z zbyt dobrym otoczeniem dla dziecięcego wymarzonego miejsca do zabaw. Specjaliści radzą aby unikać jakichkolwiek spadów. Trochę w tym racji mają, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo najmłodszych, jednak bardzo sprytnie wykorzystane ( np. jako tor do turlania się) będą bezpieczne, a dziecku dostarczą wiele radości z zabawy. Jeśli plac będzie znajdował się zbyt blisko ulicy powinien zostać w odpowiedni sposób od niej odgrodzony. Równie ważna w miejscu zabaw dzieci jest odpowiednia nawierzchnia. Najlepsza do tego celu będzie trawa, jednak po pewnym czasie ( im więcej użytkowana tym szybciej) ulegać będzie ona dość poważnym uszkodzeniom. Niestety, w żaden sposób nie uchroni ona również maluchów przed możliwymi w zabawie stłuczeniami czy zadrapaniami. W przydomowym ogrodzie najlepszy rozwiązaniem dla ochrony bawiących się tam szkrabów będzie umieszczenie w odpowiednich miejscach pianek amortyzujących czy gumowych płyt, które na pewno będą stanowiły lepszą ochronę niż zwyczajna trawa. I co istotne nie ulegną tak szybko zniszczeniom jak zwyczajna trawa. Niestety nie należą one do najtańszych rozwiązań, dlatego też nie każdy będzie w stanie sobie na nie pozwolić. Jeśli już się jednak na nie zdecydujemy, warto zakupić takie materiały w formie puzzli, dzięki czemu łatwo będzie je zdemontować np. na zimę i uchronić przed potencjalnymi zniszczeniami. Wszystkie tego typu powierzchnie odprowadzają również z łatwością wodę, dlatego nawet po deszczowym dniu nie będą stanowiły zagrożenia dla dziecka. Miejsce i powierzchnia już jest, teraz kolej na wybranie odpowiednich dla dziecka atrakcji. Piaskownica, drewniane domki czy huśtawki to absolutna podstawa dobrego placu zabaw dla każdego dziecka, niezależnie od jego wieku. Dla nieco starszych dzieci fajnym rozwiązaniem będzie montaż niewielkich ścianek wspinaczkowych. Z większymi dziećmi jest o tyle łatwiej, że po rozmowie możemy przekonać się o ich marzeniach czy upodobaniach co do tego wymarzonego placu zabaw. Planując jednak każdą z atrakcji przede wszystkim należy zawsze brać pod uwagę bezpieczeństwo dziecka i potencjalne zagrożenia ( nawet te tylko czysto hipotetyczne) na jakie jest narażone. Każda budowla jaka stanie na placu musi być stabilna i wytrzymała. Urządzenia do zabawy powinny znajdować się w kilkumetrowych odstępach od siebie. W dużym ogrodzie nie będzie z tym problemu, przy małej powierzchni ustawienie wszystkich atrakcji zajmie nieco więcej czasu i wymagać będzie pewnych kombinacji. Dodatkowo każde urządzenie do zabawy mające 0, 5 m lub więcej powinny zostać zabezpieczone odpowiednimi balustradami, dobrze do nich zamocowanymi. Również ważne jest, aby farby czy impregnaty stosowane w elementach konstrukcji dziecięcego placu były nieszkodliwe dla zdrowia i spełniały wszystkie odpowiednie normy.