Różowy jako kolor zarezerwowany dla dziewczynek

Różowy kolor jest stereotypowo przypisywany dziewczynkom. Nie ma to nic wspólnego z upodobaniami uwarunkowanymi biologicznie. Dziewczynki lubią różowy kolor, ponieważ zostało przez społeczeństwo przyjęte, że dla dziewczynek ten kolor jest niejako zarezerwowany. Nie wszystkim dzieciom podoba się to samo. Jednak kolor różowy jest tak silnie powiązywany z dziewczynkami, że nawet trudno jest dostać w sklepie z odzieżą dziecięcą ubranka dla dziewczynek w innych kolorach, niż różowy, czy jakiś neutralny. Z kolei chłopcom przypisuje się kolor niebieski, ale nie jest to aż tak utrwalane, jak kolor różowy dla dziewczynek. W telewizji postacie z bajek dla dziewczynek są różowe, artykuły szkolne dla dzieci są wyraźnie podzielone na różowe – te dla dziewczynek, oraz niebieskie i w innych kolorach- dla chłopców. Nawet popularna od lat Kinder Niespodzianka stworzyła oddzielne czekoladki dla dziewczynek- oczywiście w opakowaniu w kolorze różowym. Nie wszystkim dzieciom danej płci musi podobać się ten sam kolor, choć przez utrwalanie tych” kolorowych” stereotypów widać, że większość dziewczynek uwielbia różowy kolor. Powinno się ujednolicić nieco zabawki i ubranka dla dzieci, albo wręcz wprowadzić tak samo dużą gamę kolorystyczną dla dziewczynek, jak i dla chłopców. Przypisywanie kolorów do płci jest błędne, chociażby ze względu na to, że dawniej było zupełnie na odwrót – kolor różowy przypisywano mężczyznom, a błękitny- kobietom.