Rozwód a dziecko

Decyzja o rozwodzie na pewno nie należy do najłatwiejszych. Często poprzedzona jest przez co najmniej kilka lat niezbyt udanego pożycia małżeńskiego, w czasie których narastają konflikty. Niestety taka sytuacja odbija się w bardzo niekorzystny sposób na dzieciach.

Dzieci już od bardzo wczesnego wieku dostrzegają, kiedy między rodzicami nie układa się zbyt dobrze. Informacja o rozwodzie często jest bardzo silnym przeżyciem. Niestety wiele dzieci w takiej sytuacji ma tendencję do obwiniania się o rozpad małżeństwa rodziców. Dlatego w przypadku rozwodu należy poświęcić odpowiednią uwagę dzieciom i porozmawiać z nimi o tej sytuacji. Przede wszystkim należy zapewnić je, że nadal są kochane i chociaż rodzice nie będą już mieszkać razem, nadal się o nie troszczą. Warto pamiętać, że wszystkie kłótnie i przepychanki między rodzicami odbiją się na dzieciach, dlatego w miarę możliwości warto załatwić wszystkie sprawy ugodowo. Najgorszym błędem jest wciągnięcie dziecka w konflikt między małżonkami. Niezależnie od sytuacji nie należy źle mówić o drugim rodzicu. Nie można wykorzystywać dziecka jako karty przetargowej. Próby manipulowania dzieckiem wprowadzą tylko zbędne zamieszanie w jego życiu.

Jeśli dziecko bardzo przeżywa rozstanie rodziców, warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy psychologa. Dzięki temu uda się zminimalizować niekorzystny wpływ rozwodu.