Samotna matka – jak wychować dziecko bez ojca?

Samotne macierzyństwo nikogo już tak naprawdę nie dziwi i przestało budzić kontrowersje. Coraz więcej matek wychowuje dzieci bez aktywnego udziału ich ojców. Oczywiście oznacza to dodatkowe obowiązki oraz trudności. Jak podołać temu zadaniu?

Jeśli jesteś samotną matką, nie próbuj brać na siebie roli ojca. To poważny błąd, popełniany przez wiele samotnych kobiet, które przejmują męskie zachowania. Zamiast tego postaraj się po prostu być jak najlepszą matką. Męskie wzorce zachowania mogą zostać przekazane przez wujków i dziadków, z którymi dziecko powinno mieć jak największy kontakt. Pamiętaj także, że masz prawo prosić o pomoc. Nie bierz wszystkiego na siebie, ponieważ często pogodzenie wszystkich obowiązków rodzinnych i zawodowych po prostu nie jest możliwe. Samotna matka nie powinna odrzucać wsparcia ze strony członków rodziny, a nawet sąsiadów czy współpracowników. Taka pomoc może okazać się po prostu bezcenna.

Kolejnym błędem bardzo często popełnianym przez matki jest próba wynagrodzenia dzieciom braku ojca w ich życiu przez rozpieszczanie, na przykład kupowanie drogich zabawek. To również błąd. Nawet najfajniejsza zabawka lub wakacyjny wyjazd nie zastąpią maluchowi drugiego rodzica. Takie zachowanie może jedynie doprowadzić do tego, że dziecko stanie się rozpieszczone i niegrzeczne.