Skutki niedoboru witamin i minerałów

Niedobory witamin i minerałów mają poważne negatywne konsekwencje dla zdrowia. Często nie zdajemy sobie z tego do końca sprawy, ponieważ takie skutki są odczuwalne dopiero po latach systematycznych niedoborów.

Niedobory witamin i minerałów są szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci, zwłaszcza tych młodszych. Ich organizm potrzebuje wielu składników pokarmowych do prawidłowego rozwoju. Wiele mówi się o tym, jak duże znaczenie ma właściwa ilość wapnia w diecie dziecka, ponieważ ten minerał jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju kości. Warto jednak również pamiętać, że brak żelaza w diecie malucha można szubko doprowadzić do rozwoju anemii, która spowoduje osłabienie organizmu i złe samopoczucie, a nawet problemy z nauką. Bardzo niebezpieczne są także niedobory witaminy A, które w skrajnych przypadkach powodują krzywicę

Jak zapobiegać niedoborom ważnych składników w diecie dziecka? Przede wszystkim należy ją odpowiednio skomponować. Należy unikać wysoko przetworzonych produktów, ponieważ zawierają one dużo kalorii oraz różnego rodzaju poprawiaczy, a bardzo mało wartościowych składników, w tym oczywiście również witamin oraz minerałów koniecznych dla rozwoju dziecka. Należy włączyć do diety dziecka duże ilości świeżych warzyw oraz owoców, na przykład sezonowych. Dobrym rozwiązaniem są także mrożonki.