Słodziki – czy można dawać je dzieciom?

Jedzenie dużych ilości cukru jest szkodliwe dla zdrowia. Chociaż dzieci mają zazwyczaj znacznie lepszą przemianę materii niż dorośli, ich także dotyczy ta reguła. Co zrobić, żeby dziecko jadło mniej cukru? Jednym z rozwiązań jest zastąpienie go różnego rodzaju słodzikami. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie?

Słodziki to bardzo różne substancje, które mogą wpływać na organizm. Niektóre z nich nie są zalecane dzieciom, w przypadku innych nie można przekraczać zalecanego dziennego spożycia. Jest trudne ponieważ takie substancje są dodawane również do przetworzonych produktów. Trudno wymagać od dziecka, że będzie czytało etykiety słodyczy kupionych w szkolnym sklepiku i analizowało ich skład, żeby sprawdzić, czy nie przekroczy zalecanej dawki jakiejś substancji.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc stosowanie przede wszystkim naturalnych i bezpiecznych zamienników dla cukru. Należy do nich między innymi ksylitol, a także stewia. Są to substancje pochodzenia roślinnego, bezpieczne dla ludzkiego organizmu, które mogą być podawane dzieciom, a także stosowane przez kobiety w czasie ciąży oraz w trakcie karmienia piersią. Nie należy podawać dziecku słodzika, jeśli nie mamy stuprocentowej pewności, że będzie on bezpieczny dla jego zdrowia. Nie należy także przekraczać zalecanych dawek takich substancji.