Sport w rozwoju dziecka

Wiele już powiedziano o tym, jak ważne są zajęcia sportowe dla prawidłowego rozwoju dziecka. Przede wszystkim dzięki uprawianiu sportu możemy poprawić zdrowie dziecka oraz wyrobić w nim dobry nawyk aktywności fizycznej. Jakie inne korzyści wynikają ze sportu?

Jeśli dziecko uprawia dyscyplinę drużynową, czyli na przykład piłkę nożną lub siatkówkę, sport jest doskonałym sposobem na nauczenie malucha pracy w zespole i współpracowania z rówieśnikami. Poza tym sport doskonale uczy dyscypliny. W końcu w sporcie można coś osiągnąć wyłącznie dzięki systematycznym, regularnym treningom. Dziecko musi więc włożyć dużo wysiłku w ćwiczenia, jednocześnie może stopniowo dostrzec poprawę swoich osiągnięć. To oczywiście także trening dążenia do celu odsuniętego w czasie.

Dzięki zajęciom sportowym dziecku uczy się rywalizacji z innymi, która jednak jest oparta na uczciwych zasadach. Równie ważna jest umiejętności przegrywania. Nie zawsze można wybrać i pokonać wszystkich w rywalizacji. Oznacza to, że trzeba po prostu więcej pracować i ciężej trenować. Jak widać uprawianie sportu może okazać się bardzo ważnym elementem rozwoju dziecka, dzięki któremu rozwinie się ono nie tyko pod względem fizycznym. Osiąganie sukcesów sportowych może stać się również podstawą budowania bardziej zdrowej samooceny dziecka.