Ssanie smoczka – jak pozbyć się tego nawyku?

Odstawienie maleństwa od smoczka może być dosyć trudne. Smoczek kojarzy się dziecku z czymś przyjemnym, dobrym i bezpiecznym, czyli przede wszystkim z piersią mamy i z poczuciem bliskości.

Kiedy należy odstawić smoczek? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na zachowanie dziecka i wyczuć moment, kiedy smoczek przestaje być tak ważnym elementem jego życia. Nie najlepszym pomysłem jest odstawienie na siłę, kiedy dziecko nie jest jeszcze do tego gotowe. U niektórych dzieci okres fascynacji smoczkiem może trwać nawet do dwóch lat. Utrata smoczka nie powinna być dla malucha wielką tragedią.

Co zrobić, żeby odstawienie smoczka nie było dla dziecka traumatycznym przeżyciem? Przede wszystkim można zastosować różne metody, które odwrócą uwagę dziecka. Na przykład na początek dobieramy smoczek tylko w niektóre dni, a jeśli dziecko odda go rodzicom dostanie w zamian jakiś prezent. Dobrą okazją do pożegnania ze smoczkiem jest wakacyjny wyjazd. Maluch będzie zaabsorbowany tym, co się dzieje i nie odczuje boleśnie, jeśli nie zapakujemy smoczka. Problemy pojawiają się, kiedy dziecko za żadną cenę nie chce oddać smoczka, na przykład nie jest w stanie bez niego zacząć. Niestety w takiej sytuacji trzeba pogodzić się z tym, że dziecko może płakać nawet przez kilka nocy. Trzeba po prostu przeczekać ten trudny okres.