Telefon na kartę dla Twojego dziecka

Jeśli czytałeś/czytałaś mój artykuł o wszystkich za i przeciw kupowania telefonu komórkowego swojemu dziecku i jednak Twoją decyzją jest zakup telefonu to telefon komórkowy z kartą prepaid będzie idealnym wyborem.

Zakupienie telefonu z abonamentem swojemu dziecku nie byłby dobrym pomysłem, z prostej przyczyny – Twój rachunek za telefon mógłby na kosmiczną kwotę. Na szczęście sposób na takie sytuacje jest od lat bardzo dobrze znany, często stosowany i praktykowany – telefon na kartę z doładowaniem. Kupując swojemu dziecku telefon na kartę prepaid, masz pewność że nie nabije Ci rachunku na nie wiadomo ile pieniędzy. Nie myślę tutaj że celowo, ale większość aplikacji w smartfonach są tak zbudowane by nawet przypadkowo klikając można było coś zakupić w grze – na przykład jakieś wirtualne dobro lub wirtualną gotówkę na użytek w grze. Są to zazwyczaj smsy premium o podwyższonej płatności, często nawet wynoszące 30zł netto za 1 sms. Problem ten nie pojawia się z pewnością u dzieci już starszych, powyżej 10 lat, bo zapewne są świadome co klikają i robią, ale wyobraźcie sobie gdy telefon damy naszemu np 3-4 letniemu dziecku – może nam tam nieźle „naklikać” 🙂

Kary prepaid pozwalają zachować kontrolę nad ilością minut/godzin spędzonych na smartfonie przez nasze dziecko. Większość telefonów komórkowych z kartami przeznaczonymi dla dzieci pozwala na wykonywanie rozmów tylko na kilka wybranych numerów autoryzowanych, np do mamy, taty, babci, dziadka czy też cioci lub kuzyna i kuzynki – numery są wcześniej ustawiane przez rodzica. W ten banalny i prosty sposób możesz zdecydować, na jakie numery może zadzwonić Twoje dziecko i czy mają być zastosowane jakieś ograniczenia czasowe pojedynczej rozmowy telefonicznej. Można także sterować połączeniami przychodzącymi, zapewniając dostęp tylko do określonych numerów. Twoje dziecko będzie mogło kontaktować się tylko z bliskimi krewnymi i przyjaciółmi, a także z numerami alarmowymi, aby zapewnić dziecku korzystanie z telefonu tylko w zamierzonych celach. Karta prepaid dla dziecka to nic innego jak przedpłacona karta do telefonu. Kiedy doładowana wcześniej kwota na kracie się skończy, możesz ponownie doładować ją tak, aby Twoje dziecko miało wystarczającą ilość pieniędzy na wykonywanie połączeń. Nawet w przypadku, gdy karta zostanie wykorzystana do zera, nadal Twoje dziecko może odbierać wszystkie połączenia przychodzące oraz dzwonić na numery alarmowe. Mimo wszystko, musimy zdawać sobie sprawę na zagrożenia jakie wynikają z udostępnienia, czy też zakupienia telefonu komórkowego swojemu dziecku. Nie tylko wysoki rachunek powinien być ostrzeżeniem, to także inne wady użytkowania telefonu lub smartfona przez Twoje dziecko.