Uczenie dzieci tuż przed snem

Pomimo tego, że najlepszą porą na naukę jest poranek, w przypadku dzieci, są one najbardziej produktywne i najwięcej wiedzy przyswajają wieczorem, tuż przed zaśnięciem. Sen pomaga przyswoić zdobytą wiedzę oraz uporządkować ją. Dzieci, które długo śpią, są w stanie przyswoić więcej wiedzy, oraz powtórzoną tuż przed snem wiedzę zapamiętać i po obudzeniu się- z łatwością powtórzyć. Nawet w czasie snu dziecko jest w stanie przyswajać wiedzę, dlatego czytania bajki na dobranoc nie powinno się przerywać zaraz po tym, jak dziecko zaśnie, ponieważ kora mózgowa dziecka w czasie snu jest aktywna, dlatego też dziecko rozpoznaje czytaną bajkę nawet, jeżeli zasnęło. Dzieci, które nie śpią tuż po nauce, mają większy problem z przypomnieniem sobie tego, czego nauczyły się wcześniej, niż dzieci, które śpią po przyswojeniu wiedzy przynajmniej przez cztery godziny. Pora tuż przed snem jest zatem najbardziej optymalną porą dla dziecka, aby mogło najszybciej i najlepiej przyswoić sobie wiedzę. Nie jest zatem prawdą, że sen oczyszcza umysł dziecka z niepotrzebnych informacji- sen informacje te przyswaja i porządkuje, dzięki czemu dziecku łatwiej jest zapamiętać informacje i po obudzeniu je pamięta. Sen ma funkcję regeneracyjną, ale także pomagającą przyswoić wiedzę o wiele łatwiej, niż w każdej innej porze dnia.