Uczymy dziecko odpowiedzialności finansowej

Finanse to niezwykle ważna część życia. Dzięki właściwemu zarządzaniu domowym budżetem możemy uniknąć wielu problemów. Warto zatroszczyć się o budowanie odpowiedzialności finansowej u dzieci już od najmłodszych lat. Dzięki temu będzie im łatwiej w dorosłym życiu, kiedy będą musiały same zarządzać pieniędzmi.

W jaki sposób można trenować z dzieckiem odpowiedzialne zachowania finansowe? Najprostszym sposobem jest wypłacanie kieszonkowego. Możemy spędzić godziny na tłumaczeniu teorii dotyczących finansów, oszczędzania, działania banków i inwestowania, jednak nie przyniesie to dużych korzyści, jeśli dziecko nie będzie miało do dyspozycji własnych pieniędzy, o których będzie mogło decydować. Najlepiej jeśli zaczniemy od niedużych sum pieniędzy – jeśli dziecko popełni błędy, nie stanie się wielka szkoda. Warto także zachęcać dziecko do tego, żeby za każdym razem kiedy dostanie kieszonkowe odkładało jakąś niedużą kwotę na większy zakup. Dzięki temu zaczniemy wyrabiać w maluchu umiejętność oszczędzania.

Na pewno nie należy od razu rzucać dziecka na głęboką wodę i dawać mu zbyt dużych sum. Warto także pamiętać, że na początku dziecko będzie na pewno popełniać błędy w zarządzaniu pieniędzmi. Nauka odpowiedzialnego dysponowania kieszonkowym trochę potrwa, a postępy w tym zakresie możemy nagrodzić zwiększeniem sumy.