Urządzamy pokój dziecka – jakie kolory wybrać?

Pokój dziecka powinien przede wszystkim zapewniać maluchowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa, ale także dobre samopoczucie. Trzeba brać pod uwagę, że barwy wykorzystane w tym wnętrzu będą wpływać na nastrój dziecka. Jak dobierać kolory?

Delikatne, ciepłe kolory to bardzo dobry wybór w przypadku pokoju dla dziecka, zwłaszcza młodszego. Nie rozpraszają, nie drażnią, sprawiają, że zasypianie staje się łatwiejsze, a dziecko może spokojnie odpocząć po całym dniu pracy i zabawy. Wnętrze utrzymane w ciepłych pastelach można ożywić przez dodanie kilku drobiazgów w bardziej jaskrawych odcieniach. Należy jednak uważać z takimi dodatkami – gdy jest ich za dużą mogą tworzyć wrażenie chaosu i rozpraszać.

Zieleń to spokojny kolor, który pozwala na relaks i wyciszenie. Aranżacja w tym kolorze pomoże ukoić nerwy malucha i sprawi, że lepiej poradzi sobie ze szkolnym stresem. Najlepszym wyborem są jasne, wesołe odcienie. Lepiej unikać wojskowych i butelkowych ciemnych zieleni. Kolejnym kolorem, który ma działanie uspokajające, jest niebieski. Ten kolor poprawia koncentrację i sprawdzi się w przypadku starszych dzieci, które spędzają dużo czasu na nauce. Należy jednak unikać stosowania zbyt dużej ilości zimnych odcieni niebieskiego, które mogą sprawić, że pokój będzie wydawał się niezbyt przytulny.