W kuchni z dzieckiem

Wspólne gotowanie to świetny pomysł na spędzanie czasu w towarzystwie dziecka. Maluchy zazwyczaj bardzo chętnie pomagają rodzicom, więc można je spróbować zaangażować w tego typu obowiązki. W ten sposób zyskamy małego pomocnika, a dziecko pozna tajniki gotowania. Samodzielne przygotowywanie posiłków to umiejętność, która może okazać się bardzo przydatna w życiu.

W jaki sposób zabrać się do gotowania razem z dziećmi? Przede wszystkim najlepiej zacząć od stosunkowo prostych potraw, które nie będą wymagały dużych umiejętności. W ten sposób dziecko dostanie proste czynności do wykonania. Poza tym warto także gotować dania, które będą dziecku smakować, na przykład świetnym pomysłem jest pieczenie razem ciasta lub ulubionych ciasteczek. W ten sposób dziecko będzie miało satysfakcję z wykonanej pracy.

Oczywiście w czasie gotowania należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dziecka. Przede wszystkim maluchowi należy wytłumaczyć, czego nie powinno dotykać i w jaki sposób używać wszystkich narzędzi, które dostanie. Dzięki temu unikniemy przykrych wypadków, które mogą zniechęcić dziecko do gotowania. Gotowe danie warto zaserwować całej rodzinie, która oczywiście powinna pochwalić rezultat. To prosty sposób, żeby skłonić dziecko do dalszych wysiłków w tym zakresie i zmotywować je do większego zaangażowania w przypadku prac kuchennych.