Wpływ zwierząt domowych na dzieci

Kiedy w domu pojawia się nowy członek rodziny, rodzice mają mnóstwo nowych obowiązków. Mało którzy decydują się wtedy na przygarnięcie do domu zwierzaka, gdyż wiąże się to z jeszcze większym natłokiem zadań. Warto jednak to rozważyć, ponieważ zwierzęta mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Po pierwsze, warto jest jak najszybciej zacząć oswajać dziecko ze zwierzęciem. Pupil może być dla dziecka bardzo dobrym nauczycielem. Badania dowodzą, że dziecko wychowujące się w towarzystwie psa czy kota, szybciej zaczyna się przemieszczać- raczkować i chodzić. Ponadto zwierzęta mają dobry wpływ na rozwój psychiczny i emocjonalny dziecka. W dalszym etapie rozwoju zwierzę pomaga dziecku nauczyć się odpowiedzialności. Pomaga również rozwijać w dziecku empatię, ponieważ zwierzę może być dla dziecka pierwszym prawdziwym przyjacielem. Dziecko uczy się o nie dbać, uczy się również, że żywe zwierze nie jest zabawką i pod nadzorem rodziców uczy się, jak o zwierzęta dbać. Przekłada się to później na odpowiednie zachowania względem innych ludzi. Kolejna bardzo ważna, podstawowa kwestia w rozwoju dziecka w towarzystwie zwierzęcia to fakt, że dziecko przebywające wśród zwierząt poznaje świat nie tylko w teorii, na kolorowych obrazkach, ale ma okazję doświadczyć kontaktu ze zwierzętami i się ich uczyć. Reasumując, wychowywanie dzieci w towarzystwie zwierząt ma same plusy.