Wspólne gotowanie – pieczemy ciasto

Wspólne gotowanie to doskonały sposób na przyjemne spędzenie czasu z dzieckiem. Ponieważ wszystkie dzieci uwielbiają słodkości, dobrym pomysłem może okazać się wspólne upieczenie ciasta lub ciasteczek.

Jak zabrać się do takiej pracy? Na pewno powinniśmy zacząć od wybrania niezbyt skomplikowanego przepisu, które bez problemu przygotujemy w towarzystwie dziecka. Po drugie trzeba dokładnie wytłumaczyć maluchowi jak powinien zachowywać się w kuchni, na przykład czego nie wolno dotykać, które powierzchnie są gorące, a które ostre. Dziecku warto wyznaczyć konkretne zadania, które nie będą zbyt trudne, na przykład mieszkanie wszystkich składników. Przygotowanie ciasta lub ciasteczek można dodatkowo uatrakcyjnić wykorzystując różne foremki lub dekoracje do ciasta takie jak lukier.

Kiedy można wpuścić dziecko do kuchni i zaangażować je w przygotowywanie posiłków? Na pewno musi być ono wystarczająco duże, żeby korzystać z podstawowych sprzętów kuchennych oraz zrozumieć zasady bezpiecznego zachowania zobowiązujące w kuchni. Obecność dziecka tym pomieszczeniu w czasie gotowania również nas zobowiązuje do zachowania większej ostrożności. Dzięki temu wspólne gotowanie i pieczenie będzie źródłem dużej radości i przyjemności, a także satysfakcji, kiedy po ciężkiej pracy będzie można zjeść kawałek ciasta.