Wspólne prace w ogrodzie

Utrzymanie ogrodu wymaga wiele pracy. Warto włączyć w te zajęcia dziecko, które na pewno chętnie pomoże, jeśli tylko damy mu szansę. Oczywiście w przypadku takich prac należy zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo.

Wspólne porządkowanie ogrodu, sadzenie i sianie roślin to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. To oczywiście również sposób na połączenie pożytecznych zajęć z zabawą. Jeśli chcemy, aby dziecko chętnie pracowało w ogrodzie, można zainwestować w małe narzędzia ogrodnicze, z którymi będzie sobie mogło wygodnie poradzić. Oczywiście przyda się także wygodny strój. Dziecko najprawdopodobniej się zabrudzi, więc nie ma sensu zakładać mu nowych rzeczy. Dobrym pomysłem jest także przygotowanie apteczki. Niestety w czasie prac ogrodniczych łatwo może dojść do powstania skaleczeń i zadrapań, które będą zabrudzone ziemią. Dlatego warto mieć przy sobie wodę utlenioną do przemycia skaleczenia oraz plaster, żeby je zabandażować.

Jakie prace mogą wykonywać dzieci? Na przykład grabienie liści lub podlewanie. Nic nie stoi także na przeszkodzie, żeby pomagały w sianiu warzyw lub wyrywaniu chwastów. Oczywiście nie należy obciążać ich zbyt trudną pracą, ponieważ szybko się zniechęcą i zmęczą. W końcu chodzi przede wszystkim o to, żeby przyjemnie spędzić wolny czas w towarzystwie rodziny.