Z dzieckiem do kościoła?

Kościół to miejsce, gdzie większość osób chce skupić się na modlitwie. Jest to miejsce, gdzie powinien panować spokój i cisza, a ważne uroczystości nie mogą być zakłócane przez nieodpowiednie zachowanie. Co jeśli chcemy iść do kościoła z dzieckiem, ale wiemy, że maluch niekoniecznie będzie się dobrze zachowywał?

Uczestniczenie we mszy jest dla wielu osób wierzących bardzo ważne. Nie zawsze jednak jest z kim zostawić dziecko. Wielu rodzicom zależy także na tym, żeby ich dziecko jak najwcześniej zaczęło uczęszczać do kościoła. Co zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest pójście na msze specjalnie dla dzieci. W czasie takiego nabożeństwa na pewno panuje znacznie większa tolerancja, nawet jeśli maluch będzie się zachowywał trochę hałaśliwe. Niestety nie zawsze istnieje taka możliwość. Na przykład w małych miejscowościach często nie ma specjalnych mszy dla dzieci. W takiej sytuacji wielu rodziców decyduje się na przykład na zostanie z dzieckiem przed kościołem, żeby nikomu nie przeszkadzać, takie rozwiązanie sprawdzi się jednak tylko latem.

Warto pamiętać, żeby nie oczekiwać zbyt wiele od dziecka. Maluch często nie jest w stanie zrozumieć do końca co się dzieje w kościele, a liturgia może po prostu wydawać mu się nudna. Dlatego warto poczekać aż dziecko będzie gotowe na pójście do kościoła.