Z dzieckiem do muzeum

Wspólne wyjście z dziećmi do muzeum to ciekawy sposób na spędzenie wolnych chwil i doskonała metoda na rozbudzenie w dzieciach zainteresowania sztuką. Z drugiej strony nie da się ukryć, że w większości przypadków dzieci uznają takie wyjścia za nudne. Istnieje kilka przyczyn takiej sytuacji.

Po pierwsze nie jest dobrym pomysłem zmuszanie zbyt małych dzieci do chodzenia do muzeum. Po prostu nie będą one w stanie zrozumieć tego, co oglądają więc siłą rzeczy nie wzbudzi to ich zainteresowania. Dlatego nie ma sensu zmuszanie bardzo małych dzieci do tego typu wyjść. Nie wyniosą one zbyt wiele z wizyty, a będą jedynie przeszkadzać innym z powodu swojego marudzenia i niezadowolenia.

Druga przyczyna, dla której dzieci nie lubią wychodzić do muzeum, to fakt, że bardzo często po prostu nie mają wystarczającej wiedzy. Docenienie dzieł sztuki wymaga przynajmniej podstawowego zrozumienia tego kiedy i jak powstały. Oczywiście taką wiedzę warto przekazać dziecku w ciekawy i zrozumiały sposób, dzięki czemu nie będzie się nudzić. Trzeba także wybierać muzea i wystawy, które będą interesujące z punktu widzenia dziecka, na przykład związane z jego zainteresowaniami. Jeśli pomimo naszych starań, dzieci nie chcą obcować ze sztuką, tak naprawdę nie ma sensu ich zmuszać. W końcu i tak nie skupią się na wystawie i będą jedynie przeszkadzać.