Zabawki edukacyjne – czy warto je kupować?

Każde dziecko lubi się bawić. Zabawę można na wiele różnych sposobów łączyć z nauką. Jednym z rozwiązań są różnego rodzaju zabawki edukacyjne. Czy warto inwestować w takie produkty i czy rzeczywiście pomagają one w edukacji malucha?

Warto zacząć od tego, że zabawki edukacyjne są przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Możemy znaleźć tego typu produkty przeznaczone nawet dla kilkumiesięcznych dzieci. Oczywiście w takim przypadku trudno oczekiwać, że zabawka przekaże jakąś konkretną wiedzę na temat świata. W zasadzie chodzi o to, żeby stymulować rozwój dziecka przez zabawki o różnych kształtach, kolorach i fakturach. W miarę rozwoju malucha można zainwestować w trochę bardziej skomplikowane produkty, np. różnego rodzaju puzzle i książeczki. Warto zadać sobie pytanie, czy tak naprawdę jest sens inwestować w takie zabawki, skoro tak naprawdę nie różnią się w bardzo dużym stopniu od zwykłych klocków.

Tak naprawdę zabawki edukacyjne przydają się w przypadku dzieci starszych, które dzięki różnym grom mogą poszerzać swoją wiedzę o świecie. Rolą takich zabawek jest nie tylko przekazywanie konkretnych informacji, ale przede wszystkim rozbudzanie zainteresowania światem i nauką. Tak naprawdę nie warto kupować zabawki tylko dlatego, że na pudełku określono ją jako edukacyjną, ponieważ ten termin może tak naprawdę niewiele znaczyć.