Zachęcamy dziecko do domowych obowiązków

Dziecko powinno w miarę swoich możliwości pomagać w domowych obowiązkach. Oczywiście nie możemy zbyt wiele od niego wymagać. Zadania, które mu powierzymy powinny być dopasowane do jego wieku oraz możliwości.

Już od najmłodszych lat warto wyrabiać w dziecku korzystny nawyk jakim jest sprzątanie. Wystarczy, że po każdej zabawie pokarzemy dziecku w jaki sposób odłożyć zabawki lub inne przedmioty na miejsce. Kiedy dziecko jest starsze warto włączyć je w obowiązki takiej jak zmywanie, nakrywanie do obiadu, czy koszenie trawy. Nie powinny one stanowić dużego obciążenia, ale jednocześnie trzeba wymagać, żeby dziecko się wywiązywało z nich w terminie. Można również zmotywować dziecko do wykonywania różnego rodzaju dodatkowych prac. W takim przypadku warto użyć różnych nagród jako motywacji. Dobrą nagrodą jest na przykład wspólnie spędzony czas. Na przykład po wspólnym sprzątaniu ogrodu, można urządzić grilla i przyjemnie spędzić czas z całą rodziną.

Jeśli dziecko nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, należy je ukarać. Oczywiście kary mogą być bardzo różne. Zazwyczaj polegają na odmówieniu dziecku, czegoś na czym mu zależy. Warto przede wszystkim ustalić jasne zasady dotyczące tego co ma robić dziecko, kiedy ma to zrobić i jakie kary lub ewentualne nagrody je czekają w zależności od jego postępowania.