Zachęcamy dziecko do uprawiania sportu

Systematyczna aktywność fizyczna to jeden z nawyków, które bez wątpienia warto wyrabiać już od najmłodszych lat. Jak pokazują statystyki, dzieci coraz rzadziej uprawiają sport. W jaki sposób zachęcić naszą pociechę do oderwania się od monitora komputera lub ekranu telewizora i aktywnego spędzenia czasu?

Zdrowe nawyki najlepiej wyrabiać przez dawanie dobrego przykładu. Jeśli sami jesteśmy aktywni, dziecko będzie brało z nas przykład. Kiedy organizujemy dziecku wolny czas, powinniśmy uwzględnić również czas na sport. Wydaje się, że współcześni rodzice mają czasem tendencję do przeciążania swoich dzieci. Po szkole często wożą je na dodatkowe zajęcia, organizują korepetycje, a także obciążają domowymi obowiązkami. Kiedy maluch jest cały czas zmęczony, na pewno nie będzie miał ochoty biegać i skakać.

Na pewno nie należy do niczego zmuszać. Dziecko powinno mieć możliwość wyboru takiej aktywności sportowej, jaka sprawia mu przyjemność i satysfakcję. Jeśli problemem jest brak pieniędzy, musisz spokojnie wytłumaczyć dziecku, dlaczego nie będzie mogło uczęszczać na wybrane zajęcia. Trzeba też pamiętać, żeby chwalić malucha za wszystkie osiągnięte sukcesy sportowe, dzięki czemu będzie dodatkowo zmotywowany do dalszych wysiłków i tym bardziej będzie się angażować w różne aktywności i zajęcia sportowe.