Zagrożenia dla dzieci i młodzieży wynikające z korzystania z internetu

Dziś komputer spotkać można już niemal w każdym domu. Nie tylko dzieci czy młodzież, ale również dorośli już nie wyobrażają sobie swojego codziennego życia bez szybkiego i sprawnego dostępu do internetu. Co prawda nie da się ukryć faktu, że światowa sieć komputerowa niesie ze sobą wspaniałe możliwości zdobywania informacji, kontaktów z innymi ludźmi, wymiany poglądów, przesyłania danych, zamawiana towarów konsumpcyjnych, dokonywania zakupu książek oraz innych publikacji, jak również wykonywania wielu innych czynności bez potrzeby zbędnego marnowania czasu, jednak coraz częściej doprowadza ona do wielu tragicznych w skutkach sytuacji, których ofiarami przede wszystkim padają dzieci oraz młodzież. Korzyści są owszem, ale dla ludzi którzy potrafią z niego umiejętnie korzystać. Internet jest wielki zagrożeniem szczególnie dla tych, którzy z różnych przyczyn są poza rodzicielską kontrolą. Dzieci robią co chcą. nie zdając sobie nawet sprawy z konsekwencji jakie przed nimi mogą się pojawić. Dlatego rodzice powinni, poza kontrolą, uświadamiać swoje pociechy, jakie pokusy i zagrożenia stoją przed nimi podczas nieświadomego korzystania przez nie z dobrodziejstw internetu. Brak wiedzy o zagrożeniach wynikających z nadmiernego użytkowania internetu przez dzieci i młodzież rodzi wiele przykrych dla nich w konsekwencjach sytuacji. Wszystkie zagrożenia można podzielić na kilka grup.
1. Zagrożenia natury psychicznej takie jak uzależnienie, wirtualna rzeczywistość oderwana od życia. Niekontrolowany dostęp do internetu grozi, szczególnie w przypadku ludzi młodych, których psychika jeszcze do końca nie została ukształtowana dość poważnymi zaburzeniami rzeczywistości. W pewnym momencie dziecko przestaje rozróżniać realne życie od tego przeniesionego np. z ekranu jego ulubionej gry internetowej. Dzieci nie potrafią już normalnie komunikować się z innymi ludźmi, szczególnie bliskimi i rówieśnikami, zanikają wszystkie więzi poza tą jedną – więzią komputerową.
2. Zagrożenia fizyczne, czyli wady postawy i wzroku. Najczęściej występują takie problemy natury fizycznej jak nadwyrężanie mięśni nadgarstka, naprężony kark, bóle dolnych części kręgosłupa, a jeśli chodzi o oczy – niewłaściwe oświetlenie powoduje męczenie się wzroku, bóle głowy i ogólne zmęczenie organizmu.
3. Zagrożenia społeczne – tu zaliczyć można takie zagrożenia jak zachowania nieetyczne, anonimowość, brak zahamowań, przestępczość komputerową. Anonimowość i brak hamulców przy komputerze przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnych sytuacji. Często dziecko pozbawione nadzoru rodzicielskiego nie jest nawet świadome tego, że jego postępowanie jest niewłaściwe, a nawet niekiedy nosi znamiona przestępstwa komputerowego. Większość dzieci nie ma świadomości tego, że odwiedzając niektóre strony zupełnie nieświadomie pozostawia na nich informacje o używanym przez domowników sprzęcie, ich danych personalnych czy posiadanym zainstalowanym oprogramowaniu zainstalowanym oprogramowaniu. Zdarza się również, że niczego nie świadome dziecko przyczynia się do włamania hakera do systemu in kradzieży poufnych danych takich jak numery i hasła do kont.
4. Zagrożenia moralne związane są ze zbyt łatwym dostępem do zakazanych dla pewnych grup wiekowych informacji. Zbyt łatwy dostęp do pewnych informacji burzy dotychczas wpajane dziecku morale i powoduje porzucenie pewnych wartości.
5. Zagrożenia intelektualne – osoba uzależniona w maszynie pokłada wielkie nadzieje, których niespełnienie kończy się dla niej dość poważnym i ciężkim do przełknięcia szokiem.