Zastrzyk – jak przygotować dziecko do bólu?

Zastrzyk to nic przyjemnego nawet dla dorosłych, niestety istnieje wiele sytuacji, kiedy dzieci muszą przejść przez takie doświadczenie. W jaki sposób przygotować dziecko do tego nieprzyjemnego zabiegu?

Bardzo dużym stresem może być przede wszystkim pierwszy zastrzyk, kiedy dziecko nie rozumie jeszcze co się dzieje. Normalną reakcją na ból jest strach i płacz. Dlatego należy przede wszystkim przygotować malucha na to, co ma się wydarzyć. Należy wcześniej poinformować dziecko, że będzie musiało przejść taki zabieg, żeby mogło przygotować się psychicznie. Trzeba także wytłumaczyć, dlaczego wykonanie zabiegu będzie konieczne. Można wyjaśnić w jaki sposób pielęgniarka wykonuje taki zabieg i że nie jest on niebezpieczny. Na pewno nie można oszukiwać dziecka i twierdzić, że zastrzyk nie będzie bolał lub że boli znacznie mniej niż naprawdę. Dziecko nie jest głupie i doskonale potrafi ocenić stopień bólu, jeśli je okłamiemy następnym razem po prostu nam nie zaufa.

Niestety nawet przy odpowiednim przygotowaniu dziecko będzie się prawdopodobnie bało i mocno przeżyje wizytę w przychodni. Na pewno nie należy się denerwować tym, że maluch jest nerwowy i płacze. To normalna reakcja na taką sytuację, która przecież jest daleka od normy, wiąże się z kontaktem z obcymi ludźmi oraz z dosyć silnym bólem.